Uživatel nepřihlášen
Wastoviny
RSS kanál blogu
Píše: Wast - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Wastoviny

Vánoce 2016

Pátek 23.12.2016 18:38 - Autor: Wast
To se mi líbí

Vánoce 2016Do Vánoc zbývá jen jeden den a tak se teď tu v blogu trošičku zamyslím, nad čím dál větším „klišé" provázejícím každý konec roku. Poslední léta mně připadá, že už dávno nejsou Vánoce, jen o nějakém „svátku". Bohužel, už mnoho lidí hledí jen na to, aby dali, nebo ještě lépe dostali dárky, co možná nejvyšší finanční hodnoty. Nechápu moc i lidi, kteří si každý rok berou na vánoční dárky půjčky. Vždyť do příštích Vánoc, ji ani zdaleka nesplatí, a tak si vezmou další. U dárků které dostaneme přece nezáleží na ceně, ale hlavně na tom, že nám někdo chce udělat radost. A hlavně naopak. Sebedražší dárek vám pohodu vánoc neudělá.

Vánoční svátky by to mělo být období, kdy by se lidé měli zamyslet, jaký byl uplynulý rok, co se stalo důležitého, čeho by se měli příště vyvarovat a pod. Poučit se z chyb svých i druhých, zavzpomínat na ty kteří odešli a bohužel už tu s námi nejsou. Podle mně je to čas, kdy se máme zastavit a popřemýšlet o životě. Čekat jen tak, že na nás od někud vybafne „Ježíšek" dostaneme a nebo darujeme kupu dárků. Schválně která možnost je lepší? Doufat, že najednou tu bude nějaký pomyslný „ Vánoční duch", oblaží nás skvělá atmosféra a všichni budem „happy" tak to je špatně.

Vánoce by neměly být jen stresuplné lítání po obchodech, plných oprášených kýčů, doplněné koloritem stále dokola opakujících se koled. Až váz z toho začne bolet hlava. Blikající světélka a vánoční výzdoba pověšená skoro všude to nezachrání.

Shánění dárků pod stresem a doslova za každou cenu, jen aby jsme na někoho nezapoměli,

je noční můra. Nekteří to řeší tak, že dárky nakupují v průběhu celého roku.Výhoda je nejen v klidu, ale i finanční rozdělení. Jenže ruku na srdce, kolik z nás má na to čas a je tak disciplinovaných, že si vzpomene, a třeba v červnu kouká po Vánočních dárcích. Navíc v televizi už předem doporučují, aby jsme si uschovali cedulky (doklady o koupi), proto, aby pak po Vánocích jsme si dárky co se nám nelíbí, nebo nehodí, vyměnili za peníze!  Doufám, asi marmě, aby se v nějaké „X-tý" přiblblé internetové debatě zase pár zanícených lidí nedohadovalo, jako každý rok, jestli u nás dárky naděluje Ježíšek a nebo americký Santa Claus.

Z rádií už na nás zaútočíla, či ještě zaútočí  různá dvojsmyslná přání a děkovačky umělců, kteří neopomenou připomenout a doporučit koupě právě toho svého míň, nebo víc podařeného CD. Reklama je všude, a pak je to přece byznys. Prostě co si tu budem namlouvat, pro mnohé se z Vánoc se stalo především období shonu, chaosu a stresu. A starostí čím to všechno zaplatí.


Chválihodné je, že se atmosféry kdy jsou lidé naměko, snaží využít i charita, takže po ulicích, a tak různě, se objeví různé nadace žádající nás o malou almužnu. Přičemž stát vyhazuje nemalé peníze doslova oknem. Ale charitu schvaluji je dobré myslet na druhé, a to nejen o Vánocích, ale i po celý rok. Co mně však zaráží je to, že např. z každé poslané SMSky si operátoři nechutně odežerou nějaké korunky, protože oni zadarmo nedělají. Takže jakápak charita, pro ně je to jen byznys.

Vydělat chce kdekdo i nekale, a tak leckde v tlačenici v tramvaji, nebo ve frontě v obchodním domě se setkáte s kapesními zloději tzv. kapsáři. Ti dokáží přichystat opravdu nevítanou nadílku.


V poslední době se mi zdá, že Vánoce trošičku upadají. Možná za to může tzv. amerikanizace, reklamy. filmy, a s tím spojený Santa Claus.
Bohužel je to pro nás veliká škoda.

Není to jen jediný problém Vánoc. Je to také smutné období, s největším počtem sebevražd a pokusů o ni. Možná je to tím, že lidé toho od samotných Vánoc moc čekají. Nečekejte až někdo něco, starat se musíte sami. Je to na Vás jaké si Vánoce a celé svátky uděláte a prožijete.

Navíc dnešní doba přinesla i hrozbu teroristického útoku na neviné lidi. Vánoce a konec roku se tak pro mnohé z nás nese v duchu různých obav o životy svý blízkých a přátel. Mnozí lidé v Berlíně tak na ně budou vzpomínat jako na velkou osobní tragédii. Politici tomu říkají útoky na měkké cíle a snaží se marně uklidnit dvé spoluobčany. Protože nikdo se za žádný cizí či svůj vlasní život zaručit na 100% nemůže.

Radujme se tak nejen na Vánoce a Silvestra, ale i z každýho normálního všedního dne. I ten nejobyčejnější den si snažme užít a prožít na plno. On se už nikdy nebude opakovat.


Počasí ?
Vánoce budou možná na zmrzlém „blátě" bez sněhové nadílky, tak jak je známe z posledních pár let. Doufám, že sněhová pokrývka vydrží aspoň na horách. To by tam na atmosféře také moc nepřidalo. V to, že zas jednou budou klasické bílých české Vánoce na sněhu by doufal jen velký snílek.

Předstíraná slušnost lidí?
No alespoň někdy se o to lidé pokouší - být slušní.
Podívejme se kolem sebe třeba zde na netu, ale i např. v práci, ve škole, ve vašem okolí se nejen dějí divné věci. To lidé si navzájem přejí vše dobré a bohužel mnozí to jen předstírají. Znáte to celý rok Vás pomlouvají, nebo jinak škodí a ejhle Vánoce a náhle jakoby mávnutím kouzelného proutku, je všechna nevraživost pryč. Možná je to dobře, že alespoň na chvíli se zdá, že je všechno jinak. Začne nový rok a vše je opět ve starých kolejích a lidé opět rozehrají „žabomyší" války.

O Vánocích jde hlavně o to, udělat radost někomu jinému a těšit se z toho. Je to čas kdy by jsme rozhodně neměli myslet sami na sebe, ale na své blízké, na své přátele, kamarády a známé. Neboť právě to jsou oni, kteří dělají náš život tím čím je.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Vánoce 2016
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

Wast
Wast
Muž, 50 let

Kdo jsem? Obyčejný člověk. Jako hráč se zaměřuji hlavně na rogue-like hry. Na dnešních hrách mě nejvíc vadí obrovský vliv mainstreamu a marketingu. Proto si čas od času zahraji nějakou tu starší pecku. Vždy jsem šel proti proudu a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit.
Nejgeniálnější hra ? Existuje vůbec taková ?

No tak u mě je to jednak Darkest Dungeon a pak moje herní stálice je pak Puzzle Quest Challenge of the Warlords (mam tam nějaké ty mody)a z domácích jednoznačně česká nestárnoucí pecka Mafia +Mody. Tyhle  pecky můžu hrát pořád. Dokola, dokola, nekonečně  :D
Co momentálně hraji? Darkest Dungeon s Comunnity Modpackem a tak je to zábava na hodně hodně dlouho :-)
Protože mě nejvíc baví právě nezávislé rogue-like hry. Brutální obtížnost, permanent death, pomalý a rozvážný postup vpřed a dlouhá herní doba to na těchto hrách miluji. Jo a není to žádnej mainstream :-) Takové hry jdou dá se říci úplně mimo mne.

Důvod proč jsem opustil GamePark je, že stále nejsou uhrazeny domluvené honoráře a tak jsem byl okraden.

_____________________________________________
Založit herní BLOG