Uživatel nepřihlášen
Wastoviny
RSS kanál blogu
Píše: Wast - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Wastoviny

Přízrak oceánů: Bludný Holanďan

Středa 25.1.2017 12:37 - Autor: Wast
To se mi líbí

Přízrak oceánů: Bludný Holanďan Námořníci mají mnoho pověstí, ale nejznámější je o záhadné, posádkou opuštěné a věčně bloudící lodi. Legenda o Bludném Holanďanovi vznikla již před více než 350ti lety.

Její začátek se traduje už od 17. století. Její základní jádro v podstatě tvoří několik námořních historek. Zde jsou některé z nich. Před zhruba třista lety žil v Holandsku muž odpudivého zjevu, živící se jako námořní kapitán. Jmenoval se von Falkenberg a k jeho zálibám patřilo násilí a klení. Byl to neurvalý hrubiján a surovec. Jeho špatná pověst ho pronásledovala všude.


Z hlediska námořní profese, mu ale nikdo nesahal ani po kolena. Lepší ho námořníka Holandsko tehdy nemělo. Kapitán a jeho trojstěžník Dollbragen byl tím prokletý a měl pověst hnízda neřesti a zvrácenosti. Bohužel se jemu i jeho celé posádce stala osudnou cesta do daleké Bátavie. Což je dnešní Indonésie.


Další postavou byl kapitán Van der Dekken. O němž mezi námořníky kolovala pověst o jeho spojení se samotným ďáblem.Van der Dekken se svou lodí zmizel u mysu Dobré naděje, ležícím na jižním cípu Afriky.

Dodnes se neví, zda za tím je jeho rouhání bohu, či za potopením lodi je tamní špatné počasí a zrádné útesy skal. Legendě výrazně přispělo i zmizení obchodní lodi Zeeland. Ta se údajně později několikrát objevila s roztrhanými plachtami a po několik desítek let tak strašila námořníky.

Později slavný skladatel Richard Wagner použil motiv a napsal stejnojmennou operu. První světová premiéra opery se uskutečnila 2. 1. 1843 v Královském saském dvorním divadle v Drážďanech za řízení samotného skladatele. Téma se objevilo i nedávno ve filmové trilogii Piráti z Karibiku.


Přízračnou loď v roce 1881 viděl i britský král Jiří V. Událost se udála za velké mlhy u mysu Dobré naděje. Záhadná loď se nečekaně objevila, vystrašila celou posádku lodi Bacchantea zmizela kdoví kam. Od té doby byla ještě několikrát pozorována. Strašidelná plachetnice se zjevuje nejčastěji úplně nečekaně. Má prý stále napnuté plachty, které i když jsou už značně potrhané a kolem panuje úplné bezvětří, pohání loď stále v před. Údajně za kormidlem stále stojí onen prokletý kapitán. Zajímavé je, že na existenci této záhadné lodi věří spousta námořníků i dnes. A tak dodnes prý Bludný Holanďan straší po mořích a čeká na vykoupení ze svého prokletí.

Podivné a záhadné události na mořích se děly i později.

V roce 1900 spouštěli v Baltsko-ruských loděnicích v Kronštadtu na vodu nový křižník a střepina láhve od šampaňského, kterým jej křtili, zranila do krve kmotru lodi. Byla to manželka přístavního admirála. Každý kdo tehdy dal na pověry se zděsil. O sedmnáct let později 25. října byl z lodi vypálen osudný dělový výstřel, který nechvalně poznamenal téměř celé dvacáté století. Křižník se totiž jmenoval Aurora.


V Německu se v roce 1916 při spouštění nové ponorky na vodu, tragicky přišel o život dělník. A to byl jen začátek všeho zlého.  Hned po prvním vyplutí na U-65 jeden ze členů posádky, mladý námořník, záhadně bez vážných důvodů, spáchal sebevraždu. Na to měla několikrát i technické problémy s vynořením. O měsíc později v přístavu při doplňování paliva a zásob náhle vybuchlo jedno torpédo a zabilo šest námořníků.

Její konec nastal v roce 1918 až na samém závěru války. Posádka americké ponorky L- 2 ji spatřila opuštěnou na hladině moře. Náhle U-65 vybuchla a moře se nad ní navždy zavřelo. Co bylo příčinou exploze na její palubě se nikdy nepodařilo objasnit.

Jedna z novějších námořní záhad se stala 10. dubna 1963. Tehdy se americká atomová ponorka Thresher u východního pobřeží USA ponořila do veliké hloubky a už se nevynořila. Při katastrofě zemřelo všech 129 členů posádky. Pátrací akce byla neúspěšná. V červenci 1967 ve stejných vodách plula americká jachta Yoktown Clipper. Na její palubě byl jistý John Schulz s celou svou rodinou. Náhle se nedaleko nich vynořila obrovská ponorka. Po chvíli se ale stejně rychle a nečekaně potopila.


John Schulz nahlásil událost na námořní základně v přístavu. Podle čísla 593 na věži se zjistilo, že se jedná o už přes rok pohřešovanou ponorku Thresher. Ani tuto záhadu se nikdy nepodařilo objasnit.

Námořní historky mají své zastánce, ale i odpůrce.  Moře ale stále skrývá spoustu neobjasněných tajemství a záhad.


Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 1 hlas pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Přízrak oceánů: Bludný Holanďan
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
sajrajtek   4x    :thumbup:sajrajteksajrajtek5392    26.1.2017 09:39 sajrajtek

:thumbup:

O autorovi blogu

Wast
Wast
Muž, 50 let

Kdo jsem? Obyčejný člověk. Jako hráč se zaměřuji hlavně na rogue-like hry. Na dnešních hrách mě nejvíc vadí obrovský vliv mainstreamu a marketingu. Proto si čas od času zahraji nějakou tu starší pecku. Vždy jsem šel proti proudu a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit.
Nejgeniálnější hra ? Existuje vůbec taková ?

No tak u mě je to jednak Darkest Dungeon a pak moje herní stálice je pak Puzzle Quest Challenge of the Warlords (mam tam nějaké ty mody)a z domácích jednoznačně česká nestárnoucí pecka Mafia +Mody. Tyhle  pecky můžu hrát pořád. Dokola, dokola, nekonečně  :D
Co momentálně hraji? Darkest Dungeon s Comunnity Modpackem a tak je to zábava na hodně hodně dlouho :-)
Protože mě nejvíc baví právě nezávislé rogue-like hry. Brutální obtížnost, permanent death, pomalý a rozvážný postup vpřed a dlouhá herní doba to na těchto hrách miluji. Jo a není to žádnej mainstream :-) Takové hry jdou dá se říci úplně mimo mne.

Důvod proč jsem opustil GamePark je, že stále nejsou uhrazeny domluvené honoráře a tak jsem byl okraden.

_____________________________________________
Založit herní BLOG