Uživatel nepřihlášen
Wastoviny
RSS kanál blogu
Píše: Wast - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Wastoviny

SAS...navždy svobodní 9.část

Středa 25.5.2016 13:09 - Autor: Wast
To se mi líbí

SAS...navždy svobodní 9.částNa začátku dnes už letité legendy FPSek, akční střílečky Call of Duty 4 : Modern Warfare je úvodní tréninková mise situována do speciálního objektu. Tajemnému a speciálnímu objektu se ve vojenském slangu se mu říká "Kill house". Jedna z multiplayerových misí téže hry dokonce podobné zařízení téměř totožně napodobuje.

Co je to vlastně killing house? Kill house je zvláštní tréninkové zařízení pro výcvik všech speciálních protiteroristických jednotek, dnes je již zcela nepostradatelný a běžný doplněk jejich tvrdého tréninku. Slouží k nácviku osvobozování rukojmích z různých objektů. Toto z vnějšku zcela nenápadné zařízení vypadá jako dlouhý dům, nebo spíše hangár bez oken. Vnitřkem prochází jedna hlavní chodba , do které ústí desítky místností. Vše co se uvnitř děje, snímá velké množství kamer a senzorů, jejichž signály se sbíhají do oddělené místnosti, často umístěné mimo objekt. Tam dění sleduje a vyhodnocuje tým odborníků, má tak říkajíc vše jako na dlani.


K čemu slouží kill house? Většina zadržovaných rukojmí bývá bezprostředně po únosu držena v nějakém objektu např. dům, byt, skladiště, školní třída a pod. Hangár je vybaven tak, že se může změnit takřka v cokoli. Často je místem zásahu také některý z dopravních prostředků, jako je autobus, vagon metra, vlak, nebo civilní dopravní letadlo. Právě pro nácvik osvobozování rukojmí z takových míst, slouží speciální výcvikový kurz v kill housu. Dnes tvoří základní a neodmyslitelnou součást výcviku všech speciálních vojenských i policejních jednotek světa. Což také znamená, že stejný typ zařízení najdete v každém moderním civilizovaném státě.

Konstrukce cvičného "domu hrůzy"bývá značne variabilní a vnitřek může být během chvíle přestavěn prakticky na cokoliv z daných variant. Samozřejmě, že se pokaždé mění i rozvržení a dispozice místností např.nábytku, oken a dveří, osudné místo, kde jsou oběti zadržováni tak vypadá pokaždé jinak. Celkově to znamená téměř nekonečno osvobozovacích scénářů.

Používají se k tomu i nejmodernější technická zařízení, včetně projekcí na zdi, počítači řízených figurín a terčů, jakož i množství běžných bytových doplňků, často rozestavěných právě tak, aby co nejvíce ztížili orientaci v domě.


Materiál stěn v kill housu je zcela běžný cihly, panely, dřevotříska nebo sádrokarton, ale jsou z druhé strany všechny pokryté neprůstřelnou vrstvou z důvodů vyšší bezpečnosti, při výcviku se běžně používá ostrá munice.

Viditelnost v objektu bývá často takřka nulová, dům je vždy nejprve odpojen od přívodu plynu a elektřiny, speciální jednotka tak je nucena fungovat odkázána na své schopnosti a znalosti z výcviku trénovat v naprosté tmě a nebo v plně zakouřených místnostech. Což sebou přináší nutnost použití tzv. brýlí pro noční vidění a plynových masek, ale klade i zvýšené nároky na každého jednotlivce ze speciální jednotky. Staré známé přísloví praví "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti ". Mezi členy speciálních vojenských jednotek to platí do posledního písmene.


Příprava na úder

Před každým nácvikem je jednotka seznámena na brifinku s přibližným počtem únosců a rukojmí tak i s popisem místa zásahu. Pozor, může to být i nepravdivá a zavádějící informace podaná velením zcela účelně. Jednotka tak musí být připravena i na improvizovaný a hodně komplikovaný zásah. Například je předem tajně i několik členů jednotky určeno, aby na znamení předstírali zranění nebo dokonce svou smrt.

Výzbroj pro zásah v kill housu

Málokdo z civilistů tuší, co sebou každý člen při akci nese za váhu , tak se na to trochu blíže podíváme. Taková zásahová výstroj zahrnuje nehořlavý oblek, neprůstřelnou vestu, helmu, zbraně - automatická pistole a samopal, popř. to může být i brokovnice atd. Dále zásobu munice, pouta, kouřové a omračující granáty, vysílačku a zcela nepostradatelnou lékarničku pro poskytnutí první pomoci. Bývá také zvykem, že první ze zasahujících vojáků, jdoucích za sebou v tzv. housence nese těžký neprůstřelný štít, který poskytuje jednotce první krytí před nepřátelskou palbou. Váha výstroje každého z jednotky, tedy toho co nese bývá něco kolem 36 kg.

Spotřeba munice

V dnešní velice aktuální době útoků a celkových hrozeb globálního terorismu je kladena na přípravu speciální jednotky nejvyšší možná priorita, mají při přípravě tzv. zelenou. Na spotřebu potřebného materiálu je to velice nákladné. Často se stane, že během tréninku jednotlivec vystřílí až 5000 nábojů.

Základní trénink v kill housu trvá čtyři týdny, ale jednotka v něm cvičí průběžně po celý rok.

Výhody tréninku v kill housu jsou zvýšená připravenost jednotky, nekonečno variant zásahů, bez ohledu na počasí, v každé roční době apod. Den za dnem tak příslušníci speciálních sil procházejí kill hausem a náročný tréning jim zvyšuje jejich šanci na úspěch a tím dává i větší naději na záchranu rukojmích. Členové speciálních jednotek jsou tak vynikajícím a geniálním způsobem připraveni zasáhnout proti každé hrozbě a pro splnění daného úkolu jsou navíc připraveni obětovat i své životy.


Motto jednoho ze členů speciální jednotky:

"Nepoznáš co je to trénink , dokud 1000 krát neprojdeš kill house !"

Zdroj: různé internetové stránky, knihy a časopisy o SAS, Encyklopedie SAS - Steva Crawforda a další

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku SAS...navždy svobodní 9.část
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

Wast
Wast
Muž, 50 let

Kdo jsem? Obyčejný člověk. Jako hráč se zaměřuji hlavně na rogue-like hry. Na dnešních hrách mě nejvíc vadí obrovský vliv mainstreamu a marketingu. Proto si čas od času zahraji nějakou tu starší pecku. Vždy jsem šel proti proudu a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit.
Nejgeniálnější hra ? Existuje vůbec taková ?

No tak u mě je to jednak Darkest Dungeon a pak moje herní stálice je pak Puzzle Quest Challenge of the Warlords (mam tam nějaké ty mody)a z domácích jednoznačně česká nestárnoucí pecka Mafia +Mody. Tyhle  pecky můžu hrát pořád. Dokola, dokola, nekonečně  :D
Co momentálně hraji? Darkest Dungeon s Comunnity Modpackem a tak je to zábava na hodně hodně dlouho :-)
Protože mě nejvíc baví právě nezávislé rogue-like hry. Brutální obtížnost, permanent death, pomalý a rozvážný postup vpřed a dlouhá herní doba to na těchto hrách miluji. Jo a není to žádnej mainstream :-) Takové hry jdou dá se říci úplně mimo mne.

Důvod proč jsem opustil GamePark je, že stále nejsou uhrazeny domluvené honoráře a tak jsem byl okraden.

_____________________________________________
Založit herní BLOG