Uživatel nepřihlášen
Wastoviny
RSS kanál blogu
Píše: Wast - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Wastoviny

Podobnost akordů čistě náhodná?

Úterý 12.4.2016 21:13 - Autor: Wast
To se mi líbí

Podobnost akordů čistě náhodná? Možná jste dnes ve zprávách zaslechli informaci o legendární hardrockové kapele Led Zeppelin. Zpěvák této legendy Robert Plant a kytarista Jimmy Page jsou obvinění, že skladba Stairway to Heaven není jejich vlasní výtvor. Okamžitě se rozpoutala právnická kauza. O co v ní jde? Klasická pomalá hardrocková konická osmiminutová balada se poprvé objevila na čtvrtém řadovém albu Led Zeppelin v roce 1971 a údajně se až příliž podobá skladbě Taurus, což je instrumentálka kterou v roce 1967 složila skupina SpiritStairway to Heaven údajně kapele vydělala 500 000 dolarů.

Žalobu na Led Zeppelin podal právník Michael Skidmore, který zastupuje pozůstalé po kytaristovi a údajném skladateli Spirit Randym Wolfovi.  Právník má za to, že skladba Taurus inspirovala Planta a Page přímo k napsání Stairway to Heaven. Zajímavé je, že se obě kapely dobře znaly a v letech 1968 a 1969 měly i společné turné. Obhájci Led Zeppelin odporují tím, že shodná skladba akordů je na jen na začátku (ten má 2 minuty) a na to se prý copyright nevztahuje. Zpěvák Plant označil nařčení z plagiátorství po tolika letech za směšné. Jak to celé dopadne se teprve uvidí, ale pokud soud dokáže plagiátorství přijde Led Zeppelin oněh osm minut co má balada Stairway to Heaven asi hodně draho. Je zajímavé, že o podobnosti akordů obou skladeb se v hudebním světě ví už spoustu let.

Led Zeppelin Stairway to Heaven vs. Spirit - Taurus

Porovnání akordů obou skladeb příkladně ukazuje video níže.

Plagiátorství v hudbě je docela závažný problém. Hudebních sladeb je vážně moc, až takříkajíc nekonečno. Denně jsme vystaveni další nové vlně hitů všemožných žánrů. Podívejme se na některé "problematické" skladby a porovnejme je s originálním kouskem, který je někdy i o pěkných pár let starší.

Před lety se na obrazovkách hudebních televizí začala čím dál více prosazovat Jessie J. Tato původem britská zpěvačka a textařka vlastním jménem Jessica Ellen Cornish, se už dříve prosadila psaním songů a textů pro populárního zpěváka Justina Timberlakea, Aliciu Keys a Christinu Aguileru. Jessie J poprvé coby zpěvačka zabodovala singlem Do It Like a Dude, který obsadil 2. místo britské hitparády. Její další hit byl Price Tag, jenž nazpívala společně s raperem B.o.B.. Ten se letošního února v hitparádě usadil dokonce na prvním místě! Hned poté vyšlo i zpěvaččino debutové album s názvem Who You Are.

Bohužel ani Jessie J se nevyhnula aférka s podobností jiné písni. Je to právě její největší hit Price Tag, který má „problém" s podobností refrénu s novým singlem zpěvačky Pink - F*ckin Perfect. Pokud porovnáte obě dvě písničky v refrénech, zjistíte podobnost melodie. Jen připomenu, že text je jiný. Být úplně originální je zkrátka dnes hodně těžké.

Jessie J - Price Tag ft. B.o.B. vs. Pink - F*ckin' Perfect

Zpěvačka Jessi J v tom není zdaleka tak sama, jak by se na první pohled mohlo zdát. Porovnejte songy dalších umělců a konečný obrázek si o tom udělejte sami.

Příjemný poslech. Jen připomenu, že ten starší je opět níže.

Rihanna - SOS vs. Soft Cell -Tainted Love

Vanilla Ice - Ice Ice Baby vs. Queen - Under Pressure

Bob Sinclar & Sean Paul - Tik Tok vs. 2 Unlimited - No Limit

Aféra kolem podobnosti songů se nevyhla ani našim zpěvákům. Jinak poměrně klidnou domácí hladinu popu scény rorčeřil zpěvák David Deyl se svou sladbou Akorát.Ta svou podobou jakoby z oka vypadla songu zpěvačky Riahnny Unfaithful.

David Deyl - Akorát vs. Rihanna - Unfaithfu

Někdy o autorství songu musí rozhodnout soud. Zpěvák Jan Kalousek vysoudil na kytaristovi kapely Support Lesbiens Jaromírem Helešicem dvě stě tisíc korun. Na Kalouskově Chodím ulicí totiž svérázným způsobem parazitovala skladba kapely Support Lesbiens In Da Yard. Hlavně v refrénu nebylo už od prvního poslechu tzv. co řešit. Nic platné nebyl kapele ani text v AJ. Ten byl samozřejmě jiný, ale refrén ...

Support Lesbiens - In Da Yard vs. Jan Kalousek - Chodím ulicí


Rozhodně to nejsou zdaleka všechny příklady, podobných kousků by se určitě našlo mnohem více. Před pár lety měla podobné problémy i rádoby šokující hvězda popu Lady Gaga. Tentokrát svět populární hudby šokovala podivným způsobem. Její song Born This Way se až nápadně podobal  jiné písni. Tou je stařičká pecka Madonny Express Yourself z roku 1989.

Lady Gaga Born This Way vs. Madonny Express Yourself

Zmíněné kapely, zpěváků a zpěvaček si přesto hodně vážím a jejich písničky si tu a tam rád poslechnu. Konečný názor na celou tuhle problematiku nechám už zcela na vás. Pravdou je, že vytvořit něco skutečně originálního je dnes v tom množství velice těžké, a ne každému se to zkrátka podaří.

Originalita v muzice je dnes opravdový kumšt.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývají 3 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Podobnost akordů čistě náhodná?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
hRDLA    odkaz ] :thumbup:hRDLAhrdla20497    16.4.2016 14:10 hRDLA

odkaz ] :thumbup:

BlackSheepCZ    Za komousu se to delalo hodně protoze tu americky pisnicky nebyly. Tak to prezpivali nasi. :) Dneska to ale snad neni potreba. :)BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.4.2016 20:56 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Maestrodk:Za komousu se to delalo hodně protoze tu americky pisnicky nebyly. Tak to prezpivali nasi. :) Dneska to ale snad neni potreba. :)

Maestrodk napsal:Jo, to se mi stalo často, že jsem třeba v rádiu slyšel nějakou česky zpívanou písničku, ale byla to naprostá kopie nějaké zahraniční profláklé. Akorát tam byl myslím jiný český text, takže to asi už není cover, ale kopírování. Takto jsem slyšel hodně českých písniček, které asi zkopírovali, jinak si to vysvětlit neumím. Nebo taky otázka, jestli to česky nebylo dřív a nezkopírovali to ti Američani, kdo ví? Zas tak do hloubky se o to nezajímám, protože se jedná o hudbu, která mi nesedí.

Maestrodk    Jo, to se mi stalo často, že jsem třeba v rádiu slyšel nějakou česky zpívanou písničku, ale byla to naprostá kopie nějaké zahraniční profláklé. Akorát tam byl myslím jiný český text, takže to asi už není cover, ale kopírování. Takto jsem slyšel hodně českých písniček, které asi zkopírovali, jinak si to vysvětlit neumím. Nebo taky otázka, jestli to česky nebylo dřív a nezkopírovali to ti Američani, kdo ví? Zas tak do hloubky se o to nezajímám, protože se jedná o hudbu, která mi nesedí.Maestrodkmaestrodk8088    13.4.2016 17:22 Maestrodk

@ odpověď na komentář od BlackSheepCZ:Jo, to se mi stalo často, že jsem třeba v rádiu slyšel nějakou česky zpívanou písničku, ale byla to naprostá kopie nějaké zahraniční profláklé. Akorát tam byl myslím jiný český text, takže to asi už není cover, ale kopírování. Takto jsem slyšel hodně českých písniček, které asi zkopírovali, jinak si to vysvětlit neumím. Nebo taky otázka, jestli to česky nebylo dřív a nezkopírovali to ti Američani, kdo ví? Zas tak do hloubky se o to nezajímám, protože se jedná o hudbu, která mi nesedí.

BlackSheepCZ napsal:Tak to se nevylučuje. Já si třeba v žánru najdu 3-4 kapely co se mi líbí a hrají podobně a přitom každá jinak. Chtěl jsem tím říct že záleží jestli je ta podobnost daná stylem, nebo náhodná - pak mi to nevadí a nebo jestli jde o do očí bijící kopírku a to je pak trapné. Třeba David Deyl at se na mě nezlobí, ale ten začátek je stejný a písnička je tak profláklá že jí zná každý. A ten zbytek, teď budu asi za debila, ale podle mě je to taky přezpívaná zahraniční písnička. Nebo si to s něčím pletu? Tu písničku znám, ale ne od něj.

BlackSheepCZ    Tak to se nevylučuje. Já si třeba v žánru najdu 3-4 kapely co se mi líbí a hrají podobně a přitom každá jinak. Chtěl jsem tím říct že záleží jestli je ta podobnost daná stylem, nebo náhodná - pak mi to nevadí a nebo jestli jde o do očí bijící kopírku a to je pak trapné. Třeba David Deyl at se na mě nezlobí, ale ten začátek je stejný a písnička je tak profláklá že jí zná každý. A ten zbytek, teď budu asi za debila, ale podle mě je to taky přezpívaná zahraniční písnička. Nebo si to s něčím pletu? Tu písničku znám, ale ne od něj.BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.4.2016 16:52 BlackSheepCZ

@ odpověď na komentář od Maestrodk:Tak to se nevylučuje. Já si třeba v žánru najdu 3-4 kapely co se mi líbí a hrají podobně a přitom každá jinak. Chtěl jsem tím říct že záleží jestli je ta podobnost daná stylem, nebo náhodná - pak mi to nevadí a nebo jestli jde o do očí bijící kopírku a to je pak trapné. Třeba David Deyl at se na mě nezlobí, ale ten začátek je stejný a písnička je tak profláklá že jí zná každý. A ten zbytek, teď budu asi za debila, ale podle mě je to taky přezpívaná zahraniční písnička. Nebo si to s něčím pletu? Tu písničku znám, ale ne od něj.

Maestrodk napsal:Já si zase cením snahy experimentovat a objevovat nové. Někdy se to třeba nepovede a bude z toho finanční propadák. Občas to ale klapne a vyjde z toho něco unikátního. Sice si je hudba v jednom žánru podobná, ale každá kapela může mít svůj vlastní styl, takže to bude působit odlišně, ne že každý pojede v mainstreamu to samé, protože to zrovna frčí.
Každý se někde inspiruje, ale chce to právě namíchat takový mix, který nakonec bude působit originálně.

Maestrodk   1x   Já si zase cením snahy experimentovat a objevovat nové. Někdy se to třeba nepovede a bude z toho finanční propadák. Občas to ale klapne a vyjde z toho něco unikátního. Sice si je hudba v jednom žánru podobná, ale každá kapela může mít svůj vlastní styl, takže to bude působit odlišně, ne že každý pojede v mainstreamu to samé, protože to zrovna frčí.
Každý se někde inspiruje, ale chce to právě namíchat takový mix, který nakonec bude působit originálně.
Maestrodkmaestrodk8088
    13.4.2016 15:34
Maestrodk

@ odpověď na komentář od BlackSheepCZ:Já si zase cením snahy experimentovat a objevovat nové. Někdy se to třeba nepovede a bude z toho finanční propadák. Občas to ale klapne a vyjde z toho něco unikátního. Sice si je hudba v jednom žánru podobná, ale každá kapela může mít svůj vlastní styl, takže to bude působit odlišně, ne že každý pojede v mainstreamu to samé, protože to zrovna frčí.
Každý se někde inspiruje, ale chce to právě namíchat takový mix, který nakonec bude působit originálně.

BlackSheepCZ napsal:Ono se stačí podívat na Spotify, je tam 20-30 milionu písniček. :) Někdy asi jde o kopírování, ale pár akordů bych asi neřešil. Je jich omezené množství, přeci jenom. :) Spousta písniček v daném žánru mi přijde podobná, proto taky ten žánr poslouchám, proto nám Spotify navrhuje podobné interprety a občas se to střetne. Nakonec napodobování je nejvyšší druh poklony. Většinou pokud chce někdo vymyslet něco zcela originálního, tak z toho vyjde nesmysl. Však i v knihách čteme kolikrát to samé, jen navlečené do jiného prostředí a okolností. Dříve to bylo normální. Lidé jsou si dost podobní, a pokud dělají stejný druh muziky, asi mají stejný vkus, sluch, líbí se jím podobné věci. Nevím většina hudby v daném žánru mi přijde hodně podobná a liší se jen provedením, detailem co člověka chytne, nebo textem. Každá hudba z něčeho vychází a když má něco stejné kořeny, bude to podobné.

BlackSheepCZ    Ono se stačí podívat na Spotify, je tam 20-30 milionu písniček. :) Někdy asi jde o kopírování, ale pár akordů bych asi neřešil. Je jich omezené množství, přeci jenom. :) Spousta písniček v daném žánru mi přijde podobná, proto taky ten žánr poslouchám, proto nám Spotify navrhuje podobné interprety a občas se to střetne. Nakonec napodobování je nejvyšší druh poklony. Většinou pokud chce někdo vymyslet něco zcela originálního, tak z toho vyjde nesmysl. Však i v knihách čteme kolikrát to samé, jen navlečené do jiného prostředí a okolností. Dříve to bylo normální. Lidé jsou si dost podobní, a pokud dělají stejný druh muziky, asi mají stejný vkus, sluch, líbí se jím podobné věci. Nevím většina hudby v daném žánru mi přijde hodně podobná a liší se jen provedením, detailem co člověka chytne, nebo textem. Každá hudba z něčeho vychází a když má něco stejné kořeny, bude to podobné.BlackSheepCZblacksheepcz47838    13.4.2016 14:30 BlackSheepCZ

Ono se stačí podívat na Spotify, je tam 20-30 milionu písniček. :) Někdy asi jde o kopírování, ale pár akordů bych asi neřešil. Je jich omezené množství, přeci jenom. :) Spousta písniček v daném žánru mi přijde podobná, proto taky ten žánr poslouchám, proto nám Spotify navrhuje podobné interprety a občas se to střetne. Nakonec napodobování je nejvyšší druh poklony. Většinou pokud chce někdo vymyslet něco zcela originálního, tak z toho vyjde nesmysl. Však i v knihách čteme kolikrát to samé, jen navlečené do jiného prostředí a okolností. Dříve to bylo normální. Lidé jsou si dost podobní, a pokud dělají stejný druh muziky, asi mají stejný vkus, sluch, líbí se jím podobné věci. Nevím většina hudby v daném žánru mi přijde hodně podobná a liší se jen provedením, detailem co člověka chytne, nebo textem. Každá hudba z něčeho vychází a když má něco stejné kořeny, bude to podobné.

Maestrodk   3x   No právě, být originální už je těžké. Mnohdy to třeba může být tak, že tu starší písničku kdysi slyšeli a ani si to neuvědomují, tak je takhle napadne melodie na tu jejich, protože už to mají zkrátka v hlavě a třeba to ani není úmyslně. Tím je všechny nechci obhajovat, pravda může být jiná.
Větší problém spíš je, že většina té hudby zní stejně. Když si poslechnu rock, zní to jako 10 dalších kapel, které jsem poslechl předtím. Proto najít něco opravdu originálního, nějaký speciální styl, to je fakt kumšt. Ale pak to stojí za to.
Maestrodkmaestrodk8088
    13.4.2016 11:06
Maestrodk

No právě, být originální už je těžké. Mnohdy to třeba může být tak, že tu starší písničku kdysi slyšeli a ani si to neuvědomují, tak je takhle napadne melodie na tu jejich, protože už to mají zkrátka v hlavě a třeba to ani není úmyslně. Tím je všechny nechci obhajovat, pravda může být jiná.
Větší problém spíš je, že většina té hudby zní stejně. Když si poslechnu rock, zní to jako 10 dalších kapel, které jsem poslechl předtím. Proto najít něco opravdu originálního, nějaký speciální styl, to je fakt kumšt. Ale pak to stojí za to.

O autorovi blogu

Wast
Wast
Muž, 50 let

Kdo jsem? Obyčejný člověk. Jako hráč se zaměřuji hlavně na rogue-like hry. Na dnešních hrách mě nejvíc vadí obrovský vliv mainstreamu a marketingu. Proto si čas od času zahraji nějakou tu starší pecku. Vždy jsem šel proti proudu a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit.
Nejgeniálnější hra ? Existuje vůbec taková ?

No tak u mě je to jednak Darkest Dungeon a pak moje herní stálice je pak Puzzle Quest Challenge of the Warlords (mam tam nějaké ty mody)a z domácích jednoznačně česká nestárnoucí pecka Mafia +Mody. Tyhle  pecky můžu hrát pořád. Dokola, dokola, nekonečně  :D
Co momentálně hraji? Darkest Dungeon s Comunnity Modpackem a tak je to zábava na hodně hodně dlouho :-)
Protože mě nejvíc baví právě nezávislé rogue-like hry. Brutální obtížnost, permanent death, pomalý a rozvážný postup vpřed a dlouhá herní doba to na těchto hrách miluji. Jo a není to žádnej mainstream :-) Takové hry jdou dá se říci úplně mimo mne.

Důvod proč jsem opustil GamePark je, že stále nejsou uhrazeny domluvené honoráře a tak jsem byl okraden.

_____________________________________________
Založit herní BLOG