Uživatel nepřihlášen
Wastoviny
RSS kanál blogu
Píše: Wast - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Wastoviny

Contra - v zajetí šestnácti bitů !

Pondělí 8.2.2016 15:22 - Autor: Wast
To se mi líbí

Contra - v zajetí šestnácti bitů !Když si z mnoha her, které jsem za těch nějakých třicet let hrál připomenu Contru, hned mě stoupne herní adrenalín. Contra je fantastická plošinovka od Konami. Hra s megasuper hratelností. Krásné vzpomínky co mi nikdo nevezme. Velká nostalgie. Pro mě velký hráčský příběh. Přesněji jeden z mnoha...

Celé to začalo v roce 1992. Tehdy múj švagr, byl to tehdy ještě mladý kluk (19 let) dostal nápad, že si koupí novou TV konzoli. Lákala ho hlavně směšná cena, proti tomu co jste tenkrát museli začátkem devadesátých let "vypláznout " za PCčko. Její jednoduchá obsluha a celková přístupnost - televizi měl a ještě i dnes má každý doma. Tak jsme vyrazili na nákup. Byl to krámek na náměstí s nápisem Elektro-spotřebiče.Prodavač nebyl moc ochotný, asi proto, že to nebyl Vietnamec. Ty byli a jsou zas ochotný až hrůza.

"Tamhle je", ukázal na regál."Cena 2300 kaček a je k tomu kazeta s 167 hrama,"dodal.
Byla tam mezi tehdy populárními videorekordéry a satelitními komplety - ty tehdy šli doslova na dračku
a to i přes cenu které přesahovala  20 000 Kč ! Nebyl to ani originál, ale jedna z milionů kopií slavné NES.

"Jůů", na to švára a hned tahal z kapsy peněženku. Nikdy dlouho nepřemýšlek nad tí co kupuje.

"Tady to prdnete do televize a šmitec, jo a můžete hrát i ve dvou",dodával instrukce prodavač.
Pak šel do vedlejší místnosti a přinesl ji zabalenou v krabici.
Doma pak měl švagřík hotový "druhý vánoce " ,Contra ,Formule , Mário... Pravdou je, že na kazetce byly některé hry vícekrát, rozhodně ne těch slibovaných 167! Což nám bylo celkem úplně jedno.

Contra to je gameska na kterou se jen tak nezapomenu. První díl od vývojářů a i vydavatele Konami vyšel už v roce 1987 na automaty Arcade, na originální konzole NES se dostala až o rok později. Levely jako jungle, snowfield, waterfall, factory- celkem jich je osm !A ta její SUPROVÁ HRATELNOST to nemělo chybu. Hodiny a hodiny jsme pak civěli na obrazovku, poskakovali po levelech a kosili nepřátele, aby jsme pak na konci byli odměněni animací odlétajícího vrtulníku z vybuchujícího ostrova. To celé znovu a znovu a ....Občas jsem švagrovi postavičku zabil při dvouhře tím, že jsem na něj nepočkal. To pak bylo řevu, jako bych zabil jeho.

Švagr má dnes už samozřejmě jinou, naprosto dokonalou konsoli s vynikající grafikou, ale na stařičkou Contru nedá, stejně jako já dopustit. Co je vám platná super grafika, když se z her pomalu vytrácí ona pověstná "hratelnost", hru když ji dohrajete, málo kdy se k ní vrátíte. Někdy jste docela rádi když na ni i zapomenete. Pokud ji tedy vůbec dohrajete. Mainstream dnes vládne hrám i filmu. Hry vznikají pro peníze a na to se ještě nabaluje kde kdo. Reklama, nesplněné sliby, weby, lži ...Málo kdo už do vývoje her dává i svoje hráčské srdce. Což platí bohužel i na ostaní produkty.

"Víš v dnešní době mně kdohrání her někdy přinutí už jen jejich cena",přiznává mi často. A já s tím musím souhlasit.

V roce 1989 vyšlo pokračování Super Contra opět nejdříve na automaty na Arcade, za rok na NES.  Hra měla vymakanější grafiku, animace a hudbu. Objevila se na tehdy známém Sinclair ZX Spectrum, Commodore 64 a nebo třeba na Nintendu.

Následně byla portována na celé tehdejší herní spektru od PC, GBA, NDS, MS-DOS, MSX2, dostala se i na  PS2 a neminula ani XBox 360. Po čase se tak objevilo i několik pokračování a dokonce i klonů Contry. V roce 1992 hráče obrovsky zklamalo pokračování nazvané  Contra Force.

Žádná hra nesahá té původní ani po pomyslné kotníky. Contra je jen jedna.

Dnes existuje i několik podivných předělávek na PC:

Např. Contra World Challenge II obsahuje z původní gamesky bohužel pouze dva levely

- jungle a snowfield. Grafika je totožná s osmibitovou předlohou. Hra běží v okně.

Solidně si dnes můžete zahrát Contru např. zde http://www.retrogames.cz/play_022-NES.php

Je to hra kterou jsem hrál nejmíň 1 000 krát.

Hrál jsem již za ta léta neskutečnou spoustu her, ale na stařičkou původní a originální  Contru nikdy nezapomenu !

Dnes již dávno odpočívá na "herním hřbitově", čest její památce.

Odpočívej v pokoji Contro.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Contra - v zajetí šestnácti bitů !
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
xnorman   1x   Pěknej článek :) Contra se nikdy neomrzí, kazetu 168in1 mam v poličce. Začínali jsme na malé čb televizi Merkur a zdálo se nemožné to dohrát na 3 životy :) Bezpochyby moje nejvíckrát dohraná hra.xnormanxnorman50184    12.2.2016 23:17 xnorman

Pěknej článek :) Contra se nikdy neomrzí, kazetu 168in1 mam v poličce. Začínali jsme na malé čb televizi Merkur a zdálo se nemožné to dohrát na 3 životy :) Bezpochyby moje nejvíckrát dohraná hra.

Zack   1x   Jedna z nejlepších arkádovek, s možná vůbec nejlepším hudebním doprovodem.Zackzack14147    11.2.2016 10:43 Zack

Jedna z nejlepších arkádovek, s možná vůbec nejlepším hudebním doprovodem.

vrbic   1x   To byli časy, když jsme s kámošem hráli v kooperaci :Dvrbicvrbic43364    11.2.2016 10:30 vrbic

To byli časy, když jsme s kámošem hráli v kooperaci :D

ThainDegu   1x   Hodně kvalitní článek, škoda že píšeš tak málo :D :) :thumbup:ThainDeguthaindegu27578    9.2.2016 12:30 ThainDegu

Hodně kvalitní článek, škoda že píšeš tak málo :D :) :thumbup:

rawneox   1x   Jo, jo, taky vzpomínám se slzou v oku, hrál jsem to když mi bylo asi 6-7 let na Super Nintendu a jmenovalo se to Super Contra a tu pasáž SPOILER :D s "čínským drakem" mám v hlavě do teď, bezvadná gamesa :thumbup: zajímavý, že původní Kontru jsem hrál až teda po super kontře, protože později když už jsem měl playstationa1 , tak jsme s klukama drtili na základce gameboye a kontru jsem získal za turoka, ale Contra ze super nintenda to nebyla a právě na konci byla pasáž s vybuchujícím ostrovem. . takže jsem zase o něco chytřejší :D :thumbup:rawneoxrawneox17681    9.2.2016 02:17 rawneox

Jo, jo, taky vzpomínám se slzou v oku, hrál jsem to když mi bylo asi 6-7 let na Super Nintendu a jmenovalo se to Super Contra a tu pasáž SPOILER :D s "čínským drakem" mám v hlavě do teď, bezvadná gamesa :thumbup: zajímavý, že původní Kontru jsem hrál až teda po super kontře, protože později když už jsem měl playstationa1 , tak jsme s klukama drtili na základce gameboye a kontru jsem získal za turoka, ale Contra ze super nintenda to nebyla a právě na konci byla pasáž s vybuchujícím ostrovem. . takže jsem zase o něco chytřejší :D :thumbup:

Mythix   1x   Jé o contře jsem taky psala :DMythixmythix30055    8.2.2016 20:19 Mythix

Jé o contře jsem taky psala :D

O autorovi blogu

Wast
Wast
Muž, 50 let

Kdo jsem? Obyčejný člověk. Jako hráč se zaměřuji hlavně na rogue-like hry. Na dnešních hrách mě nejvíc vadí obrovský vliv mainstreamu a marketingu. Proto si čas od času zahraji nějakou tu starší pecku. Vždy jsem šel proti proudu a ve svém věku na tom nehodlám nic měnit.
Nejgeniálnější hra ? Existuje vůbec taková ?

No tak u mě je to jednak Darkest Dungeon a pak moje herní stálice je pak Puzzle Quest Challenge of the Warlords (mam tam nějaké ty mody)a z domácích jednoznačně česká nestárnoucí pecka Mafia +Mody. Tyhle  pecky můžu hrát pořád. Dokola, dokola, nekonečně  :D
Co momentálně hraji? Darkest Dungeon s Comunnity Modpackem a tak je to zábava na hodně hodně dlouho :-)
Protože mě nejvíc baví právě nezávislé rogue-like hry. Brutální obtížnost, permanent death, pomalý a rozvážný postup vpřed a dlouhá herní doba to na těchto hrách miluji. Jo a není to žádnej mainstream :-) Takové hry jdou dá se říci úplně mimo mne.

Důvod proč jsem opustil GamePark je, že stále nejsou uhrazeny domluvené honoráře a tak jsem byl okraden.

_____________________________________________
Založit herní BLOG